Преди да ви запознаем с някои от най-важните условия за комфортен и здравословен сън, искаме да отговорите честно на един въпрос пред себе си:
- Колко добър е сънят ми от предната нощ?
- Колко добър е сънят ми от последните 7 нощи?
- Събуждам ли се позитивно зареден/а за очакващия ме ден?
- Дълбок и спокоен ли е сънят ми?
- Изпитвам ли комфорт и спокойствие в леглото, спалнята си?
Отговорихте ли си честно?
Има голяма вероятност никога да не са ви хрумвали тези въпроси в забързаното ежедневие, затрупано от хиляди задачи и ангажименти в семейството и в работата. Сега ви провокираме да стигнете до същината на доброто здраве, отличния тонус през деня и не на последно място радостта от доброто събуждане. За едно отлично „Добро Утро“!
Как да го постигнете?
Един от най-добрите и основни начини е чрез добрия, комфортен и здравословен сън и основните най-важни условия, за да го постигнете в нужното качество и количество.
Количеството и Качеството – Връзката, която трябва да Знаете!
Всички ние използваме съня за да възстановим енергия и да дадем възможност на тялото ни да релаксира. Това е толкова естествен процес за огромен брой хора по целия свят, но колко хора, включително и вие познавате процесите на собствения си сън и възможността да прилагате методи, които да въздействат пряко на количеството и качеството му.
Сънят е изследван като процес и са определени 5 фази, всяка от които протича за 90 мин. Всяка вечер нашият организъм преминава през няколко поредни цикъла от всичките 5 фази. Това са 5 фази пряко въздействащи върху нас:
Първа фаза: мозъчната активна дейност намалява в сравнение с будното ни състояние през деня. Това е мигът, в който се унасяме и започваме да имаме чувствато за отпускане, като продължителността му е между 5 и 10 минути.
Втора фаза: мускулите вече се отпускат, телесната температура спада, а пулсът се забавя. През този етап тялото ни се подготвя за дълбок сън.
Трета и четвърта фаза: тялото изпада в дълбок сън. Именно тук протичат всички възстановителни процеси – възстановяване на наранени тъкани, изграждане на мускули и т.н.
Пета фаза: REM (Rapid Eye Movement) сън. По време на тази фаза, ние сънуваме най-активно, мускулите ни са парализирани, а дишането се ускорява. Първата REM фаза трае около 10 минути, като всяка следваща е по-дълга.
Сега, когато вече имате представа, че сънят е фазов процес със сложна и важна за нас хората ритмика е време да ви запознаем с едни от основните принципи, които е важно да знаете, разбирате и прилагате - всеки спрямо собствените си възможности.Но трябва да споменем и че без удобен матрак и мек топ матрак тялото ви няма да си почине максимално добре.
Условие 1 – Напрежение за сън и Чувство за Будност – Влияние на Светлината в 24 часа на денонощието.
„Кривата на Съня“, както я наричаме или взаимовръзката между Напрежението за Сън и Чувството за Будност е пробив по темата на др- Александър Борбели през 1982г. В неговата публикация от същата година, той ясно очертава и развива теорията за зависимостта на съня от светлината в рамките на 24 часа в денонощието. Така се заражда и изследва дву-процесовият модел на съня. Всеки ден сутрин, щом отворим очи, се задейства първият процес наречен „напрежение за сън“ (Process C). Напрежението расте постепенно през деня като сутрин е най-слабо, а вечер най-силно. Преди лягане натрупаното напрежение ни помага да заспим. Докато спим, самото напрежение спада, като на следващата сутрин то е най-ниско и процесът се задейства наново.
Вторият процес от този модел е обвързан с чувството за будност (Process S). Подобно на напрежението за сън, чувството за будност нараства от сутрин до вечер. Този процес неутрализира натрупващото се напрежение за сън и ни помага да сме нащрек през целия ден.
Сутрин чувството за будност е най-ниско, защото не ни е необходимо, тъй като точно тогава напрежението за сън е възможно най-ниско. Разликата е там, че докато напрежението за сън се покачва постепенно в продължение на вечерта, чувството за будност спада рязко точно в последните моменти, преди да заспим.
Динамичното взаимоотношение между Напрежението за сън и Състоянието ни на будност е още една причина, зависима от светлината през деня, поради която да си лягаме и да се будим в едни и същи часове.
Древните хора са имали възможността да следват интуитивно тези фази и ритмиката на деня и нощта. В голяма част от философските и мистични практики се говори и набляга за огромното значение на ритъма на всяко едно нещо, което човек прави в живота си. Важно е да разберете, че всеки организъм има собствен ритъм и най-добре е когато успеете да откриете този свой ритъм и го съчетаете в пряко единство с ритмиката на природата, на деня и нощта.
Условие 2 – Светлината е тази, която ни приспива и събужда.
Светлината на нашето Слънце е пряко отговорна за живота, като цяло на планетата ни. Тя е свързана и с всички ритмики в природата. Естествено е свързана пряко и със Съня ни. Изгревът е наситен с преобладаващо синя светлина с възбудителен ефект. В изгрева има специфична вълна, която минава през всичко и го обновява и зарежда за Утрото и целия предстоящ Ден!
Синята светлина с определен спектър и дължина на вълната казва на тялото ни, че е време за събуждане. Тази светлина е видима в цялата природа и заобикалящия ни свят, но най-ярко и силно присъства сутрин при изгрев.
В нормално състояние организмът на човек изпитва приятно чувство при събуждане от естествена светлина сутрин! Всички знаем, че при нарушен сън, късно лягане и липса на достатъчно сън естествената светлина предизвиква рязка реакция в тялото ни, което не е успяло да въстанови процесите си и изпитва неутолима нужда да не се събужда още.
Залезът от своя страна е изпълнен с мека и топла светлина, която стимулира отделянето на мелатонин и предизвиква релаксиращо отпускане в целия организъм и ни дава първи индикации за нуждата да прекратим активните си дейности и да се подготвим за сън.
Сега, когато знаете принципа за ритмиката, която казва колко е важно да си лягате в едно и също време и да ставате в едно и също време, както и вече научихте за пряката реакция на организма от светлината е моментът за третия принцип за хармоничен и здравословен сън и постигането му от вас самите.
Условие 3 – Електронните устройства, Синята светлина и Как да се отървем от Безсъние.
Основният проблем в днешното забързано общество и все по-голямата липса на време за множество задачи в частност и за развлечения са електронните устройства, на които ние всички ставаме все по-големи потребители и те все по-ярко влияят на целия ни живот и пряко на ежедневието ни и на нашия сън. Основният момент във влиянието им към съня ни и Безсънието е излъчването на повечето от тях на Синята светлина, за която вече споменахме. В днешно време в ежедневието на всеки един човек, дори през светлата част на деня той е подложен на много източници на изкуствена светлина. Изкуствената синя светлина, както знаем влияе повдигащо във фазата на събуждане и започва да влияе негативно във фазата, когато вече сме активни и будни през деня и ритмиката на 24-часов цикъл влиза в натрупване на Напрежение за сън. Много хора интуитивно усещат напрежение, работейки на изкуствена светлина и в частност на изкуствена синя светлина. Препоръката ни е да правите възможно повече почивки и да излизате на дневна нормална естествена светлина, която следва ритмиката на природата и денонощието и ще ви позволи да впишете организма си в тази ритмика и той да се почувства отпуснат. Винаги една дори кратка разходка дава добър разтоварващ ефект върху тялото и психиката ви, а това пряко ще подобри съня ви и ще ви направи с една или пък няколко стъпки по-далече от изострено Безсъние или друг вариант на нарушен сън.
Препоръчваме за всички, които имат дори леки смущения в своя сън, да направят следния експеримент със себе си.
Първо - независимо от графика ви, от утре сложете час за ставане максимално удобен за програмата ви и възможно най-близък по време до изгрева.
Второ - изберете точен час за лягане, дори и да не ви се спи, максимално най-близък по време до залеза.
Трето - опитайте да изключите всички електронни устройства, поне 45 минути преди часа за лягане. Това включва: лаптопи, телефони, особено важно е да осигурите свободно време за себе си поне 45 минути, без телевизия и задачи преди лягане.
Четвърто - настройте се, отпуснете се физически и психически, вече знаете за светлината, използвайте източници на светлина, които излъчват мека и топла светлина. Създайте си предразполгаща среда с мека светлина, която стимулира отделянето на мелатонин.
Пето – отдайте се на нежност с любимия си човек, любовните ласки са едни от най - ефективните начини организмът ни да се рестартира от натрупания стрес и да го преодолее с нулев ресурс. Така не само ще подобрите комфорта на съня си, но и ще създадете балансирана среда за живот, максимално близка до естествената ритмика на природата и ритмиката на нашия организъм - тяло, дух и душа, които са едно цяло с нея.
Очаквайте продължението в част 2 и част 3…
С пожелание за комфортен и здравословен сън…
Е-sleep.bg